BADANIA NAD POZNANIEM SPOŁECZNYM

BADANIA NAD POZNANIEM SPOŁECZNYM
1 vote, 8.00 avg. rating (78% score)

BADANIA NAD POZNANIEM SPOŁECZNYM

Współczesne badania, włącznie z naszymi, opierają się na założe­niach m.in. Allporta (1954), Bartletta (1932), Brunera (1978) i Lip- pmanna (1922). Zgodnie z nimi, ludzie kategoryzują innych, role społeczne, zdarzenia społeczne i nawet siebie samych po to, aby uprościć złożone zadanie interpersonalnego rozumienia. Kategoryzacja jest procesem identyfikacji bodźców jako elementów pewnej klasy podobnych do innych elementów, które do niej należą, i różnych od takich, które do niej nie należą. Kategorie są więc strukturami poznawczymi obejmującymi egzemplarze danej klasy. Zaliczenie jakie­goś egzemplarza do określonej kategorii pozwala spostrzegającemu zastosować do niego ogólną wiedzę o tej kategorii i oczekiwania względem niej bez konieczności stwierdzenia, że takie to a takie właściwości rzeczywiście znamionują ów egzemplarz. W skrócie: kategoryzowanie pozwala obserwatorowi „wychodzić poza dostarczone informacje” (Bruner, 1978). Kategorie umożliwiają przyjmowanie założeń przez odwołanie się do wcześniej ustrukturowanej wiedzy czy, jak to się często określa, „schematów”.„Schemat” definiuje się jako strukturę poznawczą zawierającą wiedzę o atrybutach kategorii oraz o powiązaniach między tymi atrybutami (Rumelhart, Ortony, 1977).

Podobne wpisy o szkole i nauce:

About the author